Czy tylko starodawne wyposażenie wnętrz z litego, ciemnego drewna może przetrwać wiele pokoleń? Oczywiście, że nie! Jak dbać o meble drewniane? Wystarczy znać kilka podstawowych zasad. Dzięki nim Twoje meble z drewna będą solidne i ponadczasowe. To jak pięknie się będą prezentować, zależy bowiem od Ciebie i tego jak dobrze o nie dbasz. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak przedłużyć żywotność, estetyczny wygląd i wytrzymałość mebli z drewna.

Aranżacja pomieszczeń, czyli ustawienie, ciepło i cyrkulacja powietrza

O meble drewniane można dbać na wiele różnych sposobów. Jeden z nich skupia się na miejscu, w którym zostaną umieszczone oraz tym jakie warunki będą w nim panowały. Jest to niezwykle ważne w przypadku mebli z drewna, które są niezwykle wrażliwe na wysokie i niskie temperatury, wilgotności czy złą cyrkulację powietrza. Dlatego jeszcze przed ich zakupieniem dobrze zaplanuj aranżację wnętrza, w którym mają stać. Dzięki temu sprawisz, że Twoje meble z drewna będą w dobrej stanie przez wiele lat.

  • Meble z drewna powinny znaleźć się w bezpiecznej odległości od grzejników, piecyków, a także kominków.
  • Zaopatrz się w specjalne podstawki wykonane z filcu, na których postawisz meble. Przydadzą się szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego, ale nawet bez tego warto zabezpieczyć podłogę przed ewentualnymi odgnieceniami.
  • Sprawdź temperaturę w domu, lokalu czy pensjonacie. Optymalna dla mebli drewnianych waha się pomiędzy 15-30 stopniami C.
  • Zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza. Pamiętaj o otwieraniu okien i odpowiedniej wentylacji.
  • Sprawdzaj stopień wilgotności w pomieszczeniu. Nie powinien spadać poniżej 60%, ani zwiększać się powyżej tego przedziału.
stół rozkladany, pielęgnacja drewnianego blatu

Codzienne korzystanie z mebli drewnianych

Jak dbać o drewniany stół i inne elementy wyposażenia? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się z nich korzysta. Drewno ma miękką strukturę i dlatego łatwo je zarysować lub inaczej uszkodzić jego powierzchnię. Nie lubi także nadmiaru wodu. Jego prawidłowe użytkowanie nie jest jednak tak trudne jak mogłoby się wydawać. Nawet niewielkie zmiany w zachowaniu mogą sprawić, że meble do biura i domu będą w dobrym stanie przez wiele lat.

  • Używaj podkładek pod kubki, dzięki czemu nie tylko unikniesz odparzeń na blacie, ale także nieestetycznych zadrapań.
  • Gdy piszesz na kartce papieru na drewnianym stole zawsze kładź pod nią podkładkę. Unikniesz w ten sposób rys na drewnie, w których później zaczną zbierać się zanieczyszczenia.
  • Chroń meble przed wodą i unikaj zalań. Gdy do nich jednak dojdzie – reaguj szybko.
  • Jeśli na powierzchnię mebli rozleje się woda czy herbata wytrzyj drewno do sucha. Możesz to zrobić przy pomocy np. ręczników papierowych lub delikatnej ściereczki.
  • Reaguj także w momencie przypadkowego uszkodzenia powierzchni, rys lub zadrapań. Można je wyrównać, zmniejszyć widoczność, ale i całkiem wyeliminować przy użyciu papieru ściernego (drobnoziarnistego).

Pielęgnacja i czyszczenie mebli

Tworzone współcześnie meble drewniane, wykonywane są z podobną precyzją  i wiedzą dotyczącą impregnacji naturalnego tworzywa, jak dawne wyposażenie wnętrz z litego, ciemnego drewna. Musisz jednak o nie odpowiednio dbać, by przedłużyć ich żywotność. Warto zdawać sobie sprawę, że pielęgnacja mebli olejowanych różni się od tych lakierowanych czy woskowanych. Dokładnie zapoznaj się więc z ulotką producenta i postępuj zgodnie z jego wskazówkami odnośnie specyfiki mebli. Dzięki temu pielęgnacja mebli będzie nie tylko o wiele prostsza, ale także skuteczniejsza.

  • Do mycia nie używaj wody. Jeśli jednak chcesz ją wykorzystać, tylko delikatnie zwilż materiał.
  • Regularnie oraz tuż przed kompleksowym myciem, omiataj powierzchnię z zabrudzeń miękką szczoteczką lub gąbeczką.
  • Nie używaj do mycia środków czyszczących w aerozolu lub roztworów, łączących różne spektrum działania w jednym preparacie.
  • Pielęgnacja mebli drewnianych zakłada także specjalnie dobrane mleczka do drewna, które wybierz w zależności od tego, jaki rodzaj warstwy ochronnej zastosowano w wykończeniu mebli (wosk, olej, lakier itp.).
  • Pamiętaj, aby do nanoszenia, rozprowadzania i usuwania odpowiednio dobranego mleczka, używać oddzielnych i czystych ścierek z mikrofibry. Należy je nakładać w kierunku usłojenia.
Jak dbać o stoły i meble drewniane

Konserwacja

Jak dbać o meble drewniane? Postaw na odpowiednią konserwację. W zależności od tego, w jaki sposób został wykończony mebel, inne będą kroki jego pielęgnacji. Konserwację zalecamy wykonywać mniej więcej raz na pół roku.

  • Przed podjęciem prac konserwacyjnych trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię mebli, przetrzeć pęknięcia lub zadrapania papierem ściernym oraz zastosować przytoczone wyżej czynności pielęgnacyjne.
  • Renowację wykonuje się przy użyciu specjalistycznych olejów, wosków lub lakierów. Pomagają one w zachowaniu atrakcyjnego wyglądu drewna – takiego, jakie miało ono tuż po kupnie (połysk, matowy odcień, ciemny lub jasny brąz, widok słojów i specyficznych cech danego gatunku drzewa).
  • Meble z drewna, które stoją na zewnątrz (np. ogrodowe), warto pokryć impregnatem kilkakrotnie, ponieważ są one bardziej narażone na zniszczenia w wyniku działania promieni słonecznych, wiatru czy deszczu.

Dzięki regularnie przeprowadzanej konserwacji mebli drewnianych zyskasz nie tylko wytrzymałe i estetyczne wyposażenie domu, które posłuży przez wiele lat. Impregnaty pomagają również lepiej utrzymywać czystość na powierzchni mebli, zabezpieczają ją przed uszkodzeniami oraz nie przyciągają kurzu. Warstwy ochronne są tym samym podstawowym aspektem pielęgnacji mebli z drewna.

Warto także pamiętać, że typ drewna, z którego zostały wykonane meble, wpływa nie tylko na ich właściwości, ale także na sposób korzystania z nich i ich konserwację. Najlepszym wyborem będzie wyposażenie wnętrza wykonane z twardego drewna, które wyróżnia większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i inne zniszczenia.

Zachęcamy do systematycznej pielęgnacji mebli drewnianych. Dzięki temu będą w stanie przetrwać wiele pokoleń i wciąż zachwycać pięknem swojej głębokiej barwy oraz masywną budową.