Czy tylko starodawne wyposażenie wnętrz z litego, ciemnego drewna może przetrwać wiele pokoleń? Oczywiście, że nie! Tworzone współcześnie meble drewniane, wykonywane są z podobną precyzją i wiedzą dotyczącą impregnacji naturalnego tworzywa. Aby jednak jeszcze bardziej przedłużyć ich żywotność, estetyczny wygląd i wytrzymałość, warto znać kilka podstawowych zasad dbania o meble z drewna.

Aranżacja pomieszczeń: ustawienie, ciepło, powietrze

 1. Jeszcze przed zakupieniem mebli z drewna dobrze zaplanuj aranżację wnętrza, w którym mają stać. Powinny znaleźć się w bezpiecznej odległości od grzejników, piecyków, a także kominków.
 2. Zaopatrz się w specjalne podstawki wykonane z filcu, na których postawisz meble. Przydadzą się szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego, ale nawet bez tego warto zabezpieczyć podłogę przed ewentualnymi odgnieceniami.
 3. Sprawdź temperaturę w domu, lokalu czy pensjonacie. Optymalna dla mebli drewnianych waha się pomiędzy 15-30 stopniami C.
 4. Zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza (otwieranie okien, wentylacja).
 5. Sprawdzaj stopień wilgotności w pomieszczeniu. Nie powinien spadać poniżej 60%, ani zwiększać się powyżej tego przedziału.

Codzienne korzystanie z mebli drewnianych

 1. Używaj podkładek pod kubki czy kartki papieru, po których piszesz. Unikniesz w ten sposób rys na drewnie, ponieważ zbierają one potem zanieczyszczenia.
 2. Chroń meble przed wodą, unikaj zalań, a jeśli do takich dojdzie – szybko reaguj.
 3. Jeśli na powierzchnię mebli rozleje się woda czy herbata wytrzyj drewno do sucha np. ręcznikiem papierowym lub delikatną ściereczką.
 4. Reaguj także w momencie przypadkowego uszkodzenia powierzchni, rys lub zadrapań. Można je wyrównać, zmniejszyć widoczność, ale i całkiem wyeliminować przy użyciu papieru ściernego (drobnoziarnisty).

Pielęgnacja i czyszczenie mebli

Pamiętaj, że nieco inaczej myje się produkty wykończone za pomocą lakierowania, olejowania czy woskowania. Dokładnie zapoznaj się więc z ulotką producenta i postępuj zgodnie z jego wskazówkami odnośnie specyfiki mebli, a także pod tym kątem dobieraj produkty pielęgnujące.

 1. Do mycia nie używaj wody lub używaj materiału lekko nią zwilżonego.
 2. Regularnie oraz tuż przed kompleksowym myciem, omiataj powierzchnię z zabrudzeń miękką szczoteczką lub gąbeczką.
 3. Nie używaj do mycia środków czyszczących w aerozolu lub roztworów, łączących różne spektrum działania w jednym preparacie.
 4. Polecamy specjalnie dobrane mleczka do drewna, które wybierz w zależności od tego, jaki rodzaj warstwy ochronnej zastosowano w wykończeniu mebli (wosk, olej, lakier itp.).
 5. Pamiętaj, aby do nanoszenia, rozprowadzania i usuwania odpowiednio dobranego mleczka, używać oddzielnych i czystych ścierek z mikrofibry. Należy je nakładać w kierunku usłojenia.

Konserwacja

 1. W zależności od tego, w jaki sposób został wykończony dany mebel, inne będą kroki do jego konserwacji. Zalecamy wykonywać ją mniej więcej raz na pół roku.
 2. Przed podjęciem prac konserwacyjnych trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię mebli, przetrzeć pęknięcia lub zadrapania papierem ściernym oraz zastosować przytoczone wyżej czynności pielęgnacyjne.
 3. Renowację wykonuje się przy użyciu specjalistycznych olejów, wosków lub lakierów. Pomagają one w zachowaniu atrakcyjnego wyglądu drewna – takiego, jakie miało ono tuż po kupnie (połysk, matowy odcień, ciemny lub jasny brąz, widok słojów i specyficznych cech danego gatunku drzewa).
 4. Meble z drewna, które stoją na zewnątrz (np. ogrodowe) warto pokryć impregnatem kilkakrotnie, ponieważ są one bardziej narażone na zniszczenia w wyniku działania promieni słonecznych, wiatru czy deszczu.

Dzięki przeprowadzanej regularnie konserwacji mebli drewnianych, zyskujemy nie tylko wytrzymałe i estetyczne wyposażenie domu, które posłuży przez wiele lat. Impregnaty pomagają również lepiej utrzymywać czystość na powierzchni mebli, zabezpieczają ją przed uszkodzeniami oraz nie przyciągają kurzu. Warstwy ochronne są tym samym podstawowym aspektem pielęgnacji mebli z drewna. Zachęcamy do systematycznej dbałości o umeblowanie, które jest w stanie przetrwać wiele pokoleń i wciąż zachwycać pięknem swojej głębokiej barwy oraz masywną budową.